Kultura, godziny i praktyka uczęszczania na studia

W dzisiejszym artykule opiszemy:

 • ile trwają zajęcia na studiach,
 • ile trwają przerwy,
 • jak traktowane są spóźnienia studentów i prowadzących zajęcia,
 • jak wygląda kwestia obecności na zajęciach,
 • jak należy zwracać się do prowadzących zajęcia,
 • czym różni się kultura na studiach od tej znanej z liceum.

Zapraszamy do lektury!

Czas trwania zajęć na studiach

Niemal wszystkie zajęcia na studiach trwają 1,5 godziny zegarowej (90 minut), a bloki czasowe podzielone są na zestawy dwugodzinne, co daje 30 minut czasu wolnego pomiędzy zajęciami.

Załóżmy, że pierwsze zajęcia danego dnia trwają 1,5 godziny i mają się odbyć między 8:00 a 10:00. O ile prowadzący zajęcia nie ustali samodzielnie godziny rozpoczęcia i nie poda jej na tablicy ogłoszeń danego kierunku i roku studiów, która zapewne wisi gdzieś w budynku wydziału, bądź też nie zamieści tej informacji w elektronicznym systemie zapisu na zajęcia (zwanym USOS – Uczelniany System Obsługi Studiów), pierwsze zajęcia pewnie rozpoczną się o 8:00.

Na tych pierwszych zajęciach prowadzący pewnie zaproponuje, że przyjemnie byłoby się wyspać, więc zaproponuje trwanie przyszłych zajęć od 8:30 do 10:00, bez żadnej przerwy.

Z kolei zajęcia wieczorne zapewne będą przesunięte na jak najwcześniejszą godzinę bloku dwugodzinnego, czyli jeśli mają odbyć się między 18:00 a 20:00, pewnie ustalone zostanie rozpoczęcie o 18:00, a zakończenie o 19:30, by wcześniej być w domu.

Wyjątkami są zajęcia, które wymagają dużego skupienia – wtedy zazwyczaj organizuje się 15-minutową przerwę po pierwszych 45 minutach zajęć, a potem wraca się na pozostałe 45 minut do sali. Zajęcia takie w praktyce trwają więc łącznie z 15-minutową przerwą godzinę i 45 minut. Czasami przerwa jest po prostu niezbędna.

Często studenci, którzy uczęszczają na te same zajęcia (np. ćwiczenia z matematyki) dzieleni są na mniejsze grupy (około 20 osób) i ćwiczenia z tego samego przedmiotu prowadzą różne osoby, w różnej formie, o różnych godzinach i w różnych dniach. Warto więc zorientować się u osób na wyższym roku studiów, kto, jak i kiedy prowadzi dane zajęcia, by harmonogram był jak najbardziej przyjemny. Przenoszenie się między grupami na początku roku zazwyczaj nie jest żadnym problemem, z wyjątkiem tego, że każdy chce przenieść się do najbardziej wygodnej grupy.

Spóźnianie się na zajęcia na studiach

Dosyć elastyczne godziny rozpoczynania i kończenia zajęć powodują, że często pewne zajęcia kończą się np. o 10:00, a kolejne zaczynają się o 10:00 i to w innym budynku.

Na szczęście prawie wszyscy na studiach uznają tzw. kwadrans studencki. Jest to 15 minut na początku zajęć, podczas których można się spóźnić i wystarczy za to przeprosić, a raczej nikt nie zrobi z tego powodu żadnego problemu.

Kwadrans studencki dotyczy zarówno studentów, jak i prowadzących zajęcia. Prowadzący może spóźnić się 15 minut. Po tym czasie zazwyczaj robiona jest na kartce papieru lista osób, które stawiły się na zajęcia. Kartka ta jest przypinana do drzwi sali, w której zajęcia miały się odbyć, a następnie studenci rozchodzą się, a zajęcia w tym dniu się nie odbywają. Czasami zdarza się dłuższe oczekiwanie na prowadzącego zajęcia – np. gdy wiadome jest, że zajęcia tego dnia są bardzo ważne i powinny się odbyć.

Uwaga: sporadczynie zdarza się, że prowadzący zajęcia nie toleruje jakichkolwiek spóźnień i lepiej jest nie przyjść, niż przyjść spóźnionym. Takie informacje podawane są zazwyczaj na pierwszych zajęciach, na które lepiej stawić się punktualnie.

Elastyczność godzin zajęć pozwala także na odrabianie ich. W praktyce więc np. przed świętami można wynegocjować brak zajęć, a zamiast tego na kolejnych 6 zajęciach przedłużyć ich trwanie o 15 minut, co razem daje 1,5 godziny.

Nieobecność na zajęciach

Standardowo jedne zajęcia (np. ćwiczenia) trwają 30 godzin zegarowych w kontekście całego semestru co daje 20 spotkań z prowadzącym zajęcia.

Zazwyczaj przyjmuje się, że jeśli obecność na danych zajęciach jest obowiązkowa, to można dwukrotnie nie być obecnym bez podania przyczyny, zaś większą ilość razy należy usprawiedliwić (np. zaświadczeniem od lekarza, najlepiej wpisanym do otrzymanej na początku studiów Książeczki Zdrowia Studenta).

Nieobecność na zajęciach zazwyczaj nie wywołuje tak nieprzyjemnych konsekwencji i pytań prowadzącego, jak w liceum – studenta traktuje się jak osobę dorosłą, z odpowiednią wyrozumiałością.

Zwracanie się do prowadzących zajęcia

W niektórych liceach nauczyciele każą do siebie zwracać się per profesorze, mimo, że ich tytuł naukowy to prawie zawsze magister.

Na studiach można uświadomić sobie, jak żałosne jest takie zachowanie ze strony nauczycieli, bowiem profesora od magistra dzielą zazwyczaj dziesiątki lat starannej i innowacyjnej pracy badawczej oraz naukowej. Uzurpowanie sobie tytułu profesora jest zupełnie nieetyczne i skandaliczne w rozumieniu akademickim.

Należy mieć świadomość, że tytuł naukowy na uczelni jest zwieńczeniem wieloletnich starań i ciężkiej, twórczej pracy, której nauczyciele akademiccy poświęcili większość swojego życia. Świadczy on nie tylko o doskonałym zrozumieniu swojej branży na najwyższym poziomie wtajemniczenia, popratym dziesiątkami publikacji naukowych opartych o własne badania, ale też o innowacyjnym podejściu do branży i każdorocznym poświęcaniu swojego czasu na szkolenie kolejnych światłych umysłów, by branżę tą rozwijać.

Pominięcie lub pomylenie tytułu naukowego przed podaniem nazwiska nauczyciela akademickiego jest traktowane bardzo poważnie, więc należy do tego przykładać dużą wagę.

 • Jeśli osoba ma tytuł profesora (a tym samym doktora habilitowanego i magistra), należy zwracać się do niej i o niej per Panie profesorze.
 • Jeśli osoba ma tytuł doktora habilitowanego (a tym samym magistra), należy zwracać się do niej i o niej per Panie doktorze habilitowany (czasami w rozmowie bezpośrednio z osobą, której tytuł dotyczy, można pominąć wyraz habilitowany, ale lepiej nie zapominać o nim, mówiąc o tej osobie).
 • Jeśli osoba ma tytuł doktora (a tym samym magistra), należy zwracać się do niej i o niej per Panie doktorze,
 • Jeśli osoba ma tytuł magistra, należy zwracać się do niej i o niej per Panie magistrze.
 • Jeśli osoba ma tytuł licencjata lub inżyniera, zazwyczaj pomija się ten tytuł w rozmowie; osoby z tak niskim tytułem prawie nigdy nie są zatrudniane na uczelniach.
 • Jeśli osoba piastuje stanowisko we władzach uczelni – np. jest dziekanem – można użyć tylko określenia stanowiska, aczkolwiek lepiej dodać tytuł naukowy, np. Pan dziekan, profesor Kowalski.

Kultura na studiach

Studia pod względem kultury i sposobu traktowania ucznia różnią się diametralnie od szkoły średniej.

Oto trochę przykładów:

 • Nikogo nie obchodzi co masz w zeszycie, czy w ogóle posiadasz zeszyt lub jakąkolwiek książkę do przedmiotu.
 • Nikt nie przebiera butów – w uczelniach pracują sprzątaczki, które nawet w zimie utrzymują czystość w salach.
 • Nie ma dyżurów (jeśli się skończy kreda, pójdzie po nią chętny, czasami prowadzący).
 • Wszyscy – z wyjątkiem innych studentów – zwracają się do Ciebie per Pan – nawet, jeśli dzieli was tylko kilka lat różnicy.
 • Prowadzący zajęcia są w większości wyrozumiali i akceptują potrzeby wcześniejszego lub nagłego wyjścia, pilnego odebrania telefonu (oczywiście z wyjściem poza salę), wyjścia do toalety bez zapytania o zgodę, czy nawet wypicia wody lub cichego i dyskretnego zjedzenia batonika w ostatniej ławie w sali wykładowej.
 • Brak tzw. prywatnych wycieczek, przywiązywania się lub bycia niemiłym w relacjach student-prowadzący.
 • Bardziej sprawiedliwe i obiektywne oceny.
 • W budynku zazwyczaj znajduje się szatnia na kurtki i płaszcze, obsługiwana przez szatniarki. Nikt jednak nie zdziwi się zbytnio, jeśli swoje ubranie powiesisz na oparciu krzesła podczas zajęć.

2 komentarze do “Kultura, godziny i praktyka uczęszczania na studia”

 1. Zainteresowała mnie Pańska historia odnośnie perypetii z Google. Tak z czystej ciekawości na czym Pan w końcu poprzestał, korporacja, wykłady, własne przedsięwzięcie?

  Pozdrawiam i życzę powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.